Med Marine continues delivering tugboats to Iskenderun Bay!

Go Back

EKİNCİLER PORT isimli römorkör İskenderun Körfezi’nde hizmete alınıyor

Türkiye’nin önde gelen kılavuzluk ve römorkör şirketi Med Marine, filo yenileme ve kapasite artırımı çalışmaları kapsamında gruba ait Ereğli Gemi Tersanesi’nde inşa ettiği sekiz adet römorkörden altıncısı olan Er 48 proje numaralı Ekinciler Port isimli römorkörü İskenderun Körfezi’nde hizmete alıyor.

Ereğli Gemi Tersanesi tarafından Ağustos ve Eylül 2015 ayları içinde teslimatı yapılan 2 x 45 TBP ASD römorköre ilave olarak inşasına başlanan 6 adet 60 TBP ASD römorkörlerden ilki Med Marine Kılavuzluk ve Römorkaj Hizmetleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ nin İskenderun Körfezi’ndeki operasyonlarına tahsis edilmek üzere teslim edilmiş, 60 TBP ASD serisinin ikinci ve üçüncü römorkörü ise İzmit Körfezi’ nde 2016 Mart ve Nisan’ ın ilk haftasında hizmete başlamıştı.

Ekinciler Port isimli 60 TBP ASD serisinin dördüncü römorkör de İskenderun Körfezinde hizmete alınacak. 60 TBP ASD’ lik serinin dördüncü römorkörü olan Ekinciler Port bugün (07 Mayıs) İstanbul Boğazı’ndan geçerek İskenderun Körfezi’ne gönderildi. Ekinciler Port serinin diğer üyeleri gibi Robert Allen dizaynı olup 25 metre boyunda ve 60 tbp gücünde Azimut pervane sistemi ile donatıldı.FI-FI E notasyonuna haiz olan römorkör deniz ve deniz bağlantılı kara yangınlarına müdahale edecek kapasitede Med Marine tarafından Haziran 2016’ ya kadar her ay bir tane olacak şekilde toplam 6 adet 60 TBP ASD römorkörün filoya katılacağı belirtildi.

Ayrıca filo güçlendirme sürecinde inşası tamamlanmak üzere olan bu 8 römorköre ilaveten, dört adet 70 TBP ASD römorkörün inşasına başlanarak yıl içinde teslimlerine devam edileceğini ve böylelikle son bir yıl içinde toplam 12 adet römorkörün inşasının gerçekleştirilmesinin hedeflendiği; Filo yenileme ve ihracat amaçlı olarak Dilovası serisi römorkörlerin 30 ve 45 tbp gücünde 10 adet ASD tipi römorkör ile yenileneceği ve iki adet 80 tbp römorkörün de yıl içinde inşasına başlanacağı bildirildi.