Italian RINA and Turkish Lloyd unite forces for Med Marine project!

Go Back
Türk Loydu, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda çalışma ağını genişletiyor. Bu doğrultuda Med Marine tarafından inşa edilecek olan 2 adet Römorkörü Double Class yöntemiyle klaslamak için Rina ile işbirliği anlaşması imzalandı.

Milli klas kuruluşu Türk Loydu ile IACS’ın kurucu üyelerinden olan Rina, Türk Denizcilik sektörünün en güçlü firmalarından olan Med Marine projesinde güçlerini birleştirdi.

Türk armatörlerine daha hızlı, daha güvenilir bir servis ve hizmet ağı sunmayı, kaliteyi artırmayı hedefleyen Türk Loydu, Rina gibi köklü ve eski bir klas kuruşu ile bu hizmeti vermeye başladı. Bu hizmetin gerçekleşmesini sağlayan Med Marine firması Türkiye’de bir ilke imza atmış oldu.

Törene, Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Mehmet Kırdağlı, Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan, Türkiye Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Bayrak, GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, GİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Demirtaş, GMO Genel Sekteri Davut Kul gibi denizcilik sektörününden davetliler katıldı.

Toplantıda, açılış konuşmasını Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Zorlu yaptı. Zorlu konuşmasında, global denizcilik krizi ve  zorlu rekabet koşullarının, GL ve DNV evliliğinde de olduğu gibi, klas ve uygunluk değerlendirme kuruluşlarının dünya ölçeğinde birleşmesine veya işbirliği yapmasına sebep olduğunu belirtti. Bu şekilde kuruluşların güçlü yanlarını birleştirmekte ve avantajlı konuma geçmekte olduklarını dile getiren Zorlu, ayrıca birlikte çalışmanın bir sonucu olarak, belirli alanlardaki masraflarını azaltarak maliyetlerini düşürmekte ve daha ucuz hizmet vermekte olduklarını ifade etti.

Zorlu, “RINA ile ortak klaslanacak bu römorkörler, her iki kuruluşun gelecekteki ortak çalışmalarına vesile olacaktır. Bu andan itibaren Türk Loydu ve Rina daha başka hangi ortak çalışmaların yürütülebileceği konularına odaklanmalıdırlar. Ayrıca Türk Loydu IACS’a girdiğinde, bu ortaklığı uluslararası alana yaymalıdır.” diye ekledi.

Rina Türkiye Genel Müdürü Massimo Sanquerin konuşmasında, Türkiye’de dört buçuk yıldır bulunduğunu, Türkiye gemi piyasasını çok önemli gördüğünü, bu anlamda her iki kurum için bu işbirliğinin bir fırsat olduğunu söyleyerek, bu proje içinde olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Med Marine Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Şen ise, Med Marine grubuna bağlı Ereğli Tersanesinde inşasına başlayacağımız 2 adet 24 metre / 60 TBP römorkör projesinin klaslama hizmetlerinin, Türk Loydu ve Rina işbirliği ile yapılacak olmasından mutluluk duyduklarını ve projenin içinde olmaktan onur duyduğunu belirtti.

Hakan Şen ayrıca, yapılacak olan römorkörler hakkında kısaca bilgi verdi. Römorkörlerin, yüksek manevra kabiliyetine haiz olup, Med Marine standartlarına göre Kanadalı Robert Allan firması tarafından özel olarak tasarlanarak, RAMPARTS 2600W serisi olarak adlandırıldığını; 2 adet 1800 kW Wartsila makinenin tahrik ettiği Rolls Royce Azimuth Stern Drive pervane sistemi ile 60 tonluk bir cer gücüne erişileceğini ve römorkörlerin fifi sistemi, baş ve kıç cer ırgatlarının mevcut olduğunu, ayrıca günün koşullarına uygun modern ve yüksek kalitede ekipman ve teçhizat ile donatılacağını belirtti.

Deniz Ticareti Genel Müdürü Mustafa Çalışkan ise konuşmalarında, “Bu işbirliğini, Türk Loydu’nun IACS kuruluşları standardında hizmet kalitesinin eşdeğerliği bakımından çok önemli bir kilometre taşı olarak görüyorum. Bu vesileyle, armatörlerimiz açısından da milli kuruluşlarımızın hem varlığının, hem de gelişmesinin desteklemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum” dedi.

Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Mehmet Kırdağlı konuşmalarında, “Bu anlaşmayı Türk Loydu ve Rina’nın birlikte yapmasının, Türk Loydu için bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Temennim, Türk Loydu’nu da yakın gelecekte IACS üyesi olarak görmektir.” dedi.

Yetkililer tarafından Türk Loydu- Rina – Med Marine işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından, taraflar birbirilerini tebrik etti. Tüm misafirlerin katılımı ile Türk Loydu sosyal alanda yenen yemekle organizasyon sona erdi. 

rina_loyd_1.jpg

rina_loyd_2.jpg

rina_loyd_3.jpg

rina_loyd_4.jpg

rina_loyd_5.jpg

rina_loyd_6.jpg